Dünya

Apple’dan Microsoft xCloud açıklaması geldi

Apple’dan Microsoft xCloud açıklaması

Önde gelen teknoloji firmaları Apple ve Microsoft, xCloud nedeniyle gündem olmuştu. Mobil cihazlar üzerinden uzaktaki sunucuya bağlanarak oyun oynama hizmetini sunan xCloud, App Store için kendine yer bulamamıştı.Konu hakkında bazı haber kaynaklarına açıklama yapan Apple, hem Microsoft hem de Google tarafından geliştirilen oyun servislerinin neden mağazada yer almadığını açıkladı. Ancak bu açıklama beraberinde farklı soruları akıllara getirdi.

Project xCloud Canada 2

Apple’ın sihirli klavyesi Apple Magic Keyboard

Apple Magic Keyboard , kullanıcıların hayatını kolaylaştıran sihirli klavyesini tanıttı.

Klavyeye sahip olmadan önce dikkat etmeniz gereken konulardan biri de klavyenin tipi. Apple klavyeyi satarken size iki seçenek sunuyor olacak, bu da klavyenin numaralı olup olmadığı ile alakalı. Numara takımı olmayan klavye Macbook’un zaten bizlere standart olarak sunduğu klavye boyutuyla aynı olurken, numaralı olan klavyelerde hem fiyat hem de genişlik açısından büyük bir fark olacaktır.

apple magic keyboard inceleme 1024x768 1

Numara takımı olmayan Magic Keyboard’ın genişliği 27.9cm, ağırlık olarak 0.231 kg olarak karşımıza çıkıyor. Bu da yaklaşık olarak ortalama bir telefon ağırlığından 30-40 gr. daha fazla diyebiliriz. Açıkçası klavyenin hafif olması çantanın bir kenarına koyup her yere götürme hissiyatını da beraberinde getiriyor.

Fiyatlarına gelecek olursak numarasız Apple Magic Keyboard’lar 729 TL’den satılırken, numaralı olan klavyeler ise 1.119 TL’den satışa sunuluyor.

Apple, Microsoft xCloud hakkında açıklama yaptı.

Oyun servisleri için bulut tabanlı sistemler yaygınlaşmaya devam ediyor. Google Stadia, NVIDIA GeForce Now ve sonrasında Microsoft xCloud kendisinden bahsettirmiş durumda. Ancak Apple cihazları üzerinden bu servisleri kullanmak mümkün değil. Çünkü Apple, Stadia ve xCloud için ret kararı verdi. Kararın gerekçesi olarak da kullanıcıların bu servisleri ön inceleme yapamadığı, deneyemediği belirtildi.

Apple Microsoft xCloud açıklamasında, App Store’un kullanıcılar ve geliştiriciler için öneminden bahsedildi. Uygulamaların kullanıcılara çok iyi deneyim sunduğu belirtilirken, uygulamaların ilk izlenimi için kullanıcıların denemesi gerektiğinden bahsedildi. Ancak bu iki sistemin bu şartlarda bulunmadığı, bu nedenle de gereken şartları taşımadığı belirlendi.Ancak bu sebebin sunulmasından sonra akla farklı uygulamalar da geldi. App Store’da yer alan Spotify ve Netflix gibi uygulamalar da kullanıcılara ön kullanım sunmuyor. Kullanıcıların bu uygulamaları kullanmak için abone hizmeti başlatması gerekiyor. Bu durumda Stadia ve xCloud için verilen kararın sorgulanmaya başlandığı kaynaklarda belirtiliyor.

Comments

comments

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı