Dünya

En hızlı web tarayıcısı hangisi?

En hızlı web tarayıcısı hangisi? İşte benchmark skorları

Günümüzde popüler olarak kullanılan birkaç farklı web tarayıcısı bulunuyor. Bu tarayıcıların tercih edilmesinde ise çeşitli kriterler var. Bu kriterler arasında en öne çıkanı ise hız oluyor. Biz de en hızlı web tarayıcısı hangisi diye sorduk ve popüler olanları birbiriyle kıyasladık.

En hızlı web tarayıcısı hangisi?

İşte popüler tarayıcıların benchmark skorlarıBirbiriyle kıyasladığımız tarayıcıları, sadece bir tane benchmark testi ile irdelemedik. Browserbench ve AnTuTu sonuçlarıyla yarıştırdığımız tarayıcıların, üç farklı testte de performansını gördük. Buna göre oluşan sıralama çok şaşırtıcı olmasa da ilk sıradaki ve son sıradaki tarayıcıların biraz sürpriz olduğunu söyleyebiliriz.Ayrıca bu testleri Windows işletim sistemli bir bilgisayarda yaptık ve bu yüzden Safari’yi bu kıyaslamaya dahil etmedik.

1 – Microsoft Edge

En hızlı web tarayıcısı hangisi sorusunun cevabı, yapılan testler sonucunda Microsoft Edge oldu. Son zamanlarda Microsoft tarafından fazlaca reklamını da gördüğümüz Edge, kullanıcı deneyimi tarafında da çoğunluk tarafından iyi not almayı başarıyor. Bunun yanı sıra hızıyla da öne çıkan tarayıcı, Windows sisteminde kullanılabilecek ideal seçeneklerden biri oldu.

2 – Google Chrome

Windows kullanıcıları arasında en yaygın kullanılan tarayıcılardan biri olan Google Chrome ise ikinci en hızlı web tarayıcısı oldu. Chrome, Microsoft Edge’e hem browserbench testlerinde hem de AnTuTu testinde geçildi. Chrome’un benchmark sonuçlarını da aşağıda görebilirsiniz.

3 – Opera

En hızlı web tarayıcı sıralamasında, Edge ve Chrome’un ardından Opera’yı görüyoruz. Opera ile Chrome arasındaki kıyaslamada büyük bir fark olmamasına rağmen Chrome testlerden aldığı sonuçların ortalamasıyla daha hızlı olduğunu gösteriyor. Opera’nın benchmark sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

4 – Opera GX

Opera’nın oyunculara özel olarak tasarladığı tarayıcısı Opera GX de hızı ile kullanıcıları mutlu etmeyi başarabiliyor. Opera GX, speedometer’da Opera’nın standart tarayıcısını geride bırakmayı başarıyor ancak diğer testlerde ise Opera’ya geçildi. Ortalamasıyla da dördüncü en hızlı web tarayıcı oldu. Tarayıcının test sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

5 – Vivaldi

En hızlı web tarayıcısı sıralamasında beşinci sırada ise listedeki diğer tarayıcılara nispeten daha az bilinen Vivaldi yer alıyor. Vivaldi, speedometer testinde Opera’yı geride bırakmayı başarıyor ancak diğer iki testte aldığı puanla Opera ve Opera GX’in arkasında kalıyor.

6 – Mozilla Firefox

En hızlı web tarayıcı sıralamasında Mozilla’yı altıncı sırada görüyoruz. Ülkemizde yaygın kullanılan web tarayıcılarından olan Firefox’un test sonuçlarının beklentileri karşılamadığını söyleyebiliriz. Tarayıcının benchmark skorunu aşağıda görebilirsiniz.

Comments

comments

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı