Dünya

Sağlıklı Beslenme Hakkın da Bilmeniz Gereken 10 Şey

Sağlıklı beslenme hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Sağlıklı beslenmek hayatımızın her yerinde önemli çünkü insan; büyümesi ve gelişme ve sağlıklı olabilmesi ve sağlık sorunlarını en azamiye devam indirgeyebilmesi için beslenmek zorundadır. Beslenmek her bireyin yaşına , yaşam standartlarıına , cinsiyetine , coğrafi konumuna , sosyal çevre ve alışkanlıklarına veya hamilelik gibi özel durumlara göre değişir.

Bireyler enerji ve besin öğelerinin hepsini yeterli miktarda alması sağlıklı beslenmeye örnektir.Bu besinleri besleyici değerlerini kaybetmeden veya bozulmadan tüketilmelidir.

Sağlıklı Beslenme (Dengeli Beslenme) “açlık” duygusunu bastırmak değildir.

Sağlklı beslenme , açlık duygusunun önüne geçmeyebilir zaten açlığı bastırmak demekte değildir. Birylerin hayatını sürdürebilmesi için 50ye yakın besin öğesine ihtiyacı vardır.Bu besin öğelerine demir , kalsiyum , magnezyum ,A ,B ,C vitaminleri gibi vitaminleri örnek gösterebliriz.

İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük olarak belirlenen miktarlarda alması gerekmektedir. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.

dengelibeslenme

Peki biz sağlığımız için şart olan bu besin öğelerini gerekli miktarlarda alıp almadığımızı nasıl bilebiliriz?… Bunun en basit yolu dört temel besin grubunu öğrenmekten ve öğünlerimizde bu dört gruba da yer verip, beslenmede çeşitliliği sağlamaktan geçer.

Besleyicilik açısından besin grupları şöyle sınılandırılır;

  •  Süt ve Süt Ürünleri (süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir vb.),
  • Et ve Et Ürünleri, Tavuk, Balık, Kuru Baklagiller (mercimek, kuru fasulye, nohut vb.), Yumurta, Yağlı Tohumlar (ceviz, badem, fındık vb.),
  • Taze Sebze ve Meyveler,
  • Tahıllar ve Tahıllardan Yapılan Ürünler (ekmek, bulgur, makarna, pirinç, çavdar vb).

Besinleri yukarıda ki şekilde de dört guruba ayırabiliriz.

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için bu dört besin grubundan her öğünde belirli miktarlarda tüketmek, besinleri gereksinimimiz ölçüsünde almak ve mümkün olduğunca doğal beslenmek gereklidir.

Yetersiz Beslenme Nedir ?

Bir birey gerektiği kadar besin öğesi alamazsa, “yetersiz beslenme” oluşur. İnsan, gereğinden çok yerse, bu besin öğelerini gerekenden çok miktarda almış olur. Çok alınan bu öğeler vücutta yağ olarak biriktiğinden zararlıdır. Bu durum da “dengesiz beslenme” olarak tanımlanır ve çağımızın en önemli sorunlarından biri olan obeziteye (şişmanlığa) neden olur. Yetersiz ve dengesiz beslenme, birçok hastalığın (beriberi, raşitizm, marasmus, anemi) doğrudan sebebi olduğu gibi, diğer birçok hastalığın da (kızamık, ishal, çeşitli enfeksiyonlar vb.) vücuda kolay yerleşmesine ve ağır geçirilmesine sebep olur. Zihnen ve bedenen gelişimi yavaşlatır, yorgun, isteksiz ve hasta bireyler yetişmesine yol açar.

Peki beslenmede genel olarak nelere dikkat etmeliyiz?

– Mevsiminde, farklı çeşitlerde ve renklerde sebze ve meyveleri her gün tüketmeliyiz.

– Günde en az 1,5-2 litre su içmeliyiz.

– Taze sıkılmış bile olsa meyve suları çok fazla şeker ve enerji içerdiği için meyve suyu yerine meyve yemeyi tercih etmeye özen göstermeliyiz.

– Gazlı, şekerli, tatlandırıcı içerikli içecekleri satın almamalı, içecek tercihlerimizi süt ve ayrandan yana yapmalıyız.

– Hiçbir besleyici değeri olmayan paketli kekler, bisküviler, cipsler, gofretler yerine incir, hurma, kayısı gibi kuru meyve ve badem, fındık, ceviz gibi kuru yemişleri beslenmemize eklemeliyiz.

sagliklibeslenme

– Vücudumuzun şeker ihtiyacını meyvelerden doğal yolla karşılayıp, ek olarak şekerli besin ve içecek tüketiminden kaçınmalıyız.

– Beyaz ekmek yerine, tam tahıllı ekmeklere; pirinç yerine, bulgura ağırlık vermeliyiz.

– Besinleri yağda kızartmak yerine, fırın, ızgara ve buğulama gibi pişirme tekniklerini kullanmalıyız.

– Kahvaltı başta olmak üzere, 3 temel öğünümüzü atlamamalı, gerekli duyuluyorsa bunların yanında meyve, süt, yoğurt, kuru yemişler vb. ile 2 veya 3 ara öğün yapmalıyız.

– Alışverişlerimizde yerel pazarları tercih ederek mümkün olan en doğal, taze ve sağlıklı ürünleri satın almalıyız.

– Vücudumuzun enerji ve hormonal dengesini sağlaması açısından uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

– Yürüyüş vb. basit, her yerde ve koşulda sürdürebileceğimiz aktiviteleri düzenli hale getirerek, sağlığımızı korumalı, geliştirmeliyiz.

Comments

comments

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı